صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/10/23 يكشنبه با هدف توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجام می شود؛ تشکیل شوراهای فرهنگی و اجتماعی در روستاهای استان ایلام جلسه بخشداران، دهیاران و مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام با هدف تشکیل شوراهای فرهنگی و اجتماعی در روستاهای این استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، جلسه بخشداران و دهیاران استان ایلام و اداره کل کتابخانه های عمومی استان با حضور مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و یونس آزادی، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، با هدف تشکیل شوراهای فرهنگی و اجتماعی در روستاهای استان، روز ۲۲ دی ماه در دفتر معاونت عمرانی استانداری ایلام برگزار شد.

مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در این جلسه اظهار داشت: با توجه به بافت جمعیتی استان و پراکندگی آن در روستاها و شهرهای کوچک، برنامه هایی در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در دستور کار قرار داده ایم. بنابر مصوبات جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ایلام در تاریخ ۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷، مقرر شد با مشارکت بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی، کمیته فرهنگی و اجتماعی در سطح روستاهای استان تشکیل شود.

وی افزود: حضور نمایندگان ادارات مختلف و نهادهای مردمی در روستاها، ظرفیت بالایی ایجاد کرده است. همچنین با جلب مشارکت مردمی، می توان کارهای ارزشمندی در راستای توسعه و آبادانی روستاها انجام داد. بر اساس بررسی های انجام شده، بیش از ۱۵ نماینده ارگان ها و نهادهای مردمی و دستگاه های دولتی در روستاها مستقر هستند و نیاز است تشکل هایی در جهت هماهنگ کردن آنها به وجود آید، تا فضای لازم برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی شکل گیرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام با اشاره به امکانات و ظرفیت های کتابخانه های عمومی در روستاها، اظهار داشت: کتابخانه های عمومی به عنوان پایگاه فرهنگی مهمی در روستاها عمل می کنند که علاوه بر ارائه خدمات کتابخانه ای، فعالیت های فرهنگی گسترده ای مانند جلسات نقد و بررسی کتاب، برنامه های کتابخوان، ایستگاه های نقاشی، نمایشگاه های کتاب، مسابقات و ... اجرا می کنند. این موضوع می تواند نقشی اساسی در توسعه فرهنگی روستا و ارتقای سطح آگاهی عمومی ایفا کند.

جلیلیان تصریح کرد: مطالعه و کتابخوانی نقش مهمی در بهبود زندگی اجتماعی افراد و رفتار جمعی آنها دارد. بخش مهمی از اهداف ذاتی نهادهایی مانند بخشداری ها و دهیاری ها، سامان دادن به امور زندگی جمعی مردم است و اگر عمیقا بررسی شود رابطه مستقیمی بین این دو مقوله وجود دارد، به نوعی کار فرهنگی مکمل فعالیت های عمرانی و خدماتی است.این مساله اهمیت پایگاه های فرهنگی مهمی مانند کتابخانه های عمومی را بیش از بیش آشکار می کنند.

در ادامه یونس آزادی، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری ایلام اظهار داشت: این جلسه در راستای اجرای یکی از مصوبات مهم جلسه اخیر انجمن کتابخانه های استان است که دفتر امور روستایی و شوراها مکلف شد جلسه ای با حضور بخشداران و دهیاران استان و اداره کل کتابخانه های عمومی استان برگزار و زمینه تشکیل کمیته فرهنگی و اجتماعی توسعه فرهنگ کتابخوانی در روستاهای دارای کتابخانه عمومی را فراهم کند.

وی اضافه کرد: پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در اسفند ماه برگزار می شود. در این جشنواره برنامه های کتابخوانی اجرا شده در سال جاری و برنامه های سال آتی مورد بررسی قرار گیرد. روستاهای علاقمند به حضور در این جشنواره باید طرح های پیشنهادی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. این طرح ها شامل دو بخش است. بخش زیربنایی و زیرساختی مانند تأسیس کتابخانه، اهدای زمین و ساختمان و تهیه تجهیزات لازم کتابخانه ای باشد که خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در این حوزه از وضعیت خوبی برخوردار هستیم. بخش دیگر فعالیت های ترویجی است که شامل مسابقات، جشنواره ها، نمایشگاه ها و هر فعالیت خلاقانه ای است که به ترویج فرهنگ کتابخوانی بینجامد. تقاضای ما از بخشداران و دهیاران این است که زمینه حضور روستاهای دارای شرایط لازم را در این طرح فراهم کنند.

آزادی در ادامه خاطرنشان کرد: بخشداران و دهیاران نباید خود را به کارهای عمرانی محدود کنند. باید بخشی از همت و توجه آنها معطوف به کارهای فرهنگی باشد و قسمتی از اعتبارات سالانه را به تقویت زیرساخت های این حوزه اختصاص دهند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری بیان کرد: یکی از خواسته های دهیاران تقویت بخش منابع کمک درسی در کتابخانه های عمومی است. با توجه به وضعیت مالی بیشتر خانواده های روستایی، که از امکان تهیه منابع کمک آموزشی برخوردار نیستند، امیدواریم اداره کل کتابخانه های عمومی استان همراستا با سایر فعالیت های ارزشمند خود در سطح روستاها، به این مساله نیز توجه داشته باشد.

لازم به ذکر است در پایان این جلسه مصوب شد که کمیته فرهنگی و اجتماعی توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، برابر قوانین و مقررات نهاد کتابخانه های عمومی کشور با همکاری بخشداران، دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها تشکیل شود. روند کار این کمیته ها با نظارت دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری و اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام پیگیری خواهد شد.

بيشتر
 [PageVisit]