صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/12/14 سه‌شنبه به ریاست استاندار و با حضور اعضا؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ایلام برگزار شد چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ایلام به ریاست استاندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی و اعضای انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان ایلام به ریاست استاندار و با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و اعضای انجمن در محل استانداری ایلام برگزار شد.

قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار ایلام، در این جلسه اظهار داشت: امروزه با گسترش فضای مجازی و توسعه اینترنت، دسترسی به کتاب، شیوه کتابخوانی و نوع مواجهه افراد با این مقوله به طور بنیادین تغییر یافته است و این امر با وجود مزیت های فراوان، آسیب هایی هم دارد که باید کاملاً متوجه آن ها باشیم. در این شرایط باید کتاب را به داخل خانواده ببریم و نوجوانان و جوانان را به کتاب و کتابخوانی ترغیب کنیم.

وی گفت: مطالعه کتب علمی و دانشگاهی توسط جوانان و جویندگان علم و دانش کاری است که در راستای وظایف دانشگاهی آن ها و در قالب تکلیف خواسته و ناخواسته انجام می گیرد؛ اما وقتی بحث از مطالعه آزاد به میان می آید، موضوع اساساً تغییر می کند و سختی و حساسیت کار کتابداران آشکار می شود؛ چراکه با ایجاد جذابیت و ارائه خدمات به موقع و لازم، باید بتوانند کتابخوانی را به یک فرهنگ در جامعه تبدیل کنند.

استاندار ایلام اظهار داشت: استان ایلام از نظر میزان افراد تحصیل کرده جایگاه خوبی در سطح کشور دارد و نخبگان ایلامی در بسیاری از انجمن ها و محافل علمی حضور دارند. میزان سواد آموزی در استان بین افراد ۱۵ تا ۴۹ سال بالای ۹۴ درصد است و این نشان می دهد مردم این منطقه از نظر بینش، علم و دانش بسیار خوب پیش رفته اند و باید همسان با آن به لحاظ سرانه مطالعه در سطح بالایی قرار گیرند.

در بخش دیگری از این جلسه، مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در خصوص پیگیری و روند اجرای مصوبات جلسه پیش گفت: با همکاری و همراهی دفتر روستایی و امور شوراهای استانداری ایلام، جلسه ای با حضور بخشداران و دهیاران استان، جهت تشکیل کمیته فرهنگی و اجتماعی برای حمایت از تبلیغ و ترویج فرهنگ مطالعه در روستاها و بخش ها برگزار شد و متعاقب آن، پیگیری های لازم در زمینه تشکیل این کمیته انجام شده است.

جلیلیان گفت: تعداد ۴۳۰ برنامه های فرهنگی در دهه مبارک فجر در سطح کتابخانه های عمومی استان برگزار شد و در کنار برنامه مهم و محوری چهل قلم از تعدادی از نویسندگان بومی فعال در حوزه دفاع مقدس و انقلاب نیز تجلیل به عمل آمد. همچنین در راستای اجرای طرح آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی، مطالعات لازم درباره شهرها و بخش های گوناگون استان انجام، نیازهای کتابخانه ای براساس هر محله و بخش مشخص شده است و نتایج در اختیار ادارات تصمیم گیر قرار خواهد گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام خاطر نشان کرد: طرح کتابخانه گردی ۱۸ اسفندماه به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور در پنج باب از کتابخانه های عمومی تازه تاسیس استان از جمله کتابخانه های عمومی آیت الله حیدری ایلامی و مرکزی ایلام اجرا خواهد شد. در این برنامه عموم مردم در کنار مسئولان، دانش آموزان و دانشجویان در کتابخانه های هدف طرح حضور خواهند یافت و ضمن آشنایی با محیط کتابخانه و خدمات آن، لحظاتی را در این مکان سپری می کنند.

لازم به ذکر است، برگزاری نشستی با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و شهرداران جهت تعیین سازوکاری برای تسهیل در پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها، بررسی فضای مورد نیاز جهت احداث کتابخانه های عمومی، تامین کتب مورد نیاز کتابخانه مرکزی ایلام با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مشارکت ادارات در طرح کتابخانه گردی، مشارکت در برنامه های فرهنگی کتابخانه ها و تخصیص اعتبار لازم جهت تکمیل کتابخانه های شهید مطهری بدره و پارک رزمندگان ایلام از مصوبات این جلسه بود.

بيشتر
 [PageVisit]