صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1398/1/18 يكشنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام عنوان کرد؛ کتابخانه‌های عمومی مرجعی قابل اتکاء در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی استان ایلام هستند مراد جلیلیان با تقدیر از زحمات و تلاش‌های کارکنان و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، سال ۹۷ را سالی ارزشمند همراه با رشد مطلوب در حوزه‌های فرهنگی، تقویت اعضاء و منابع و همچنین توسعه زیرساخت‌ها عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، مراد جلیلیان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام در گفتگو با روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی ایلام، با تقدیر از زحمات و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر همکاران به ویژه کتابداران کتابخانه‌های عمومی، سال ۹۷ را سالی ارزشمند همراه با رشد مطلوب در حوزه‌های فرهنگی، تقویت اعضاء و منابع و همچنین توسعه زیرساخت‌ها عنوان کرد.

جلیلیان با اشاره به وضعیت کتابخانه‌های عمومی این استان گفت: در حال حاضر ۴۳ باب کتابخانه نهادی و ۸ باب کتابخانه عمومی مشارکتی با موجودی بیش از ۶۴۰ هزار نسخه کتاب در موضوعات متنوع مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی هستند.

وی اضافه کرد: ۳۷ هزار نفر نیز به‌عنوان کتابخوانِ ‌فعال در این کتابخانه‌ها عضویت دارند که نسبت به سال گذشته افزایش حدوداً ۱۰ هزار نفری داشته است. در عین‌حال تعداد ۲۸۴ هزار و ۹۳۰ عنوان کتاب نیز مجموعاً در کتابخانه‌های عمومی استان به امانت رفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام با اشاره به توسعه سرانه کتابخانه‌های عمومی در این استان، بیان کرد: در سال ۹۷ کتابخانه‌های عمومی خیام حاضرمیل شهرستان دهلران، آیت‌الله حیدری ایلامی شهرستان ایلام و بخش نابینایان کتابخانه مرکزی ایلام افتتاح شدند و ساختمان جدید کتابخانه‌های عمومی شهدای عباس‌آباد شهرستان دره‌شهر و امام حسین(ع) سراب ایوان تکمیل و با هماهنگی بنیاد برکت مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همچنین ۷ باب کتابخانه دیگر نیز در دست ساخت داریم که بیشتر آنها در مراحل پایانی عملیات عمرانی قرار دارند.

جلیلیان با اشاره به عملکرد اداره کل کتابخانه‌های عمومی ایلام در حوزه مشارکت‌ها عنوان کرد: در سال ۹۷ برقراری تعامل مطلوب با مردم و مسئولان منشاء خدمات بسیار زیادی بود به گونه‌ای که علاوه کسب مجوز تمدید ۵ باب کتابخانه مشارکتی، موفق به ایجاد ۲ باب کتابخانه مشارکتی، یک باب کتابخانه روستایی و یک باب کتابخانه شهری شدیم و در زمینه تفاهم‌نامه‌ها نیز، علاوه بر تمدید ۴ مورد توانسیم ۶ تفاهم‌نامه جدید با نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان منعقد کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام با اشاره به فعالیت‌های خیرین کتابخانه‌ساز در این استان خاطرنشان کرد: در سال ۹۲، دو جلسه انجمن خیرین برگزار کردیم که از طریق آن مبلغ ۱۰ میلیون و سیصد هزار ریال کمک نقدی و معادل ۵۷ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال کمک‌های غیرنقدی در قالب تجهیزات اهدایی از طرف انجمن به کتابخانه‌های عمومی استان اعطاء شد. همچنین از طریق کمک‌های دیگر بخش‌ها نیز مبلغ ۱۰ میلیون سیصد و بیست هزار ریال به صورت غیرنقدی و یک قطعه زمین به مساحت ۲۷۲ متر مربع در روستای وارگه جذب کردیم.

وی با اشاره به حضور مستمر در تمام جلسات انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی در استان، یادآور شد: در سال ۱۳۹۷، ۴ جلسه انجمن استان، ۲۹ جلسه انجمن در مراکز شهرستان‌ها، ۵۴ جلسه در مراکز بخش‌ها و شهرهای استان و مجموعاً ۹۷ جلسه برگزار شد که ماحصل آنها ۵۷۱ مصوبه و اجرای ۳۲۲ مورد از آنها بود.

جلیلیان در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به تلاش‌های صورت پذیرفته در خصوص جذب کتاب‌های اهدایی در این استان، عنوان کرد: مجموعاً تعداد ۶۲ هزار ۳۳۷ نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی ایلام اهداء شده که از طرف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و عناوین اهدایی، تعداد ۱۱ هزار و ۶۴۸ نسخه در قالب تفاهم‌نامه‌های موجود و مشارکت به ادارات و سازمان‌های دیگر اهداء شده است.

جلیلیان با تأکید بر لزوم ارتقای سطح آگاهی‌های همکاران اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: برای ارتقای سطح آگاهی و دانش همکاران در حوزه کاری مربوطه، ۲۶۰ ساعت آموزش بدون هزینه و بر اساس تفاهمی که بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و جهاد دانشگاهی استان ایلام منعقد شده بود، به این عزیزان ارائه شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ایلام افزود: برای رفع مشکلات کتابخانه‌های عمومی استان اعم از بالابردن ضریب ایمنی و امنیتی کتابخانه‌ها، شاداب‌سازی، به روز کردن امکانات فناوری اطلاعات، راه‌اندازی سرویس WiFi رایگان در ۲۲ کتابخانه و دسترسی آسان اعضاء به امکانات کتابخان‌ها، از محل اعتبارات تملک دارایی در استان و کمک‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به میزان ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شد که در نتیجه آن، کتابخانه‌های عمومی استان از رونق و شادابی خاصی برخوردار شدند.

وی در پایان با اشاره به عملکرد مؤثر این اداره کل در حوزه‌های فرهنگی یادآور شد: در سال ۹۷ بیش از ۴ هزار برنامه فرهنگی و با مشارکت بیش از ۷۰ هزار نفر در زمینه‌های مختلف برگزار کرده‌ایم که سلسله نشست‌های کتاب‌خوان، نقد کتاب، مسابقات کتابخوانی، ایستگاه‌های نقاشی، همایش‌های تبلیغ و ترویج فرهنگ مطالعه، اجرای ویژه برنامه‌های مناسبتی (شامل: هفته دفاع‌مقدس، هقته کتاب، دهه فجر، سالروز تاسیس نهاد و ...) بخشی از این برنامه‌ها بودند. همچنین در این بازه زمانی نیز ۲۲ برنامه شاخص فرهنگی از جمله جشنواره‌های رضوی، قصه‌گویی، خاطره‌نویسی، هدهد سفید، روستاهای دوستدار کتاب و همایش‌های چهل قلم، نابینایان، باهم بخوانیم باهم بمانیم، نشست‌های ویژه توسعه کتابخوانی و مطالعه، نمایشگاه کتاب استانی و تشکیل کمیته فرهنگی، اجتماعی در روستاهای دارای کتابخانه عمومی و و برنامه‌های مشترک با دیگر ارگان‌ها برگزار شده است.

بيشتر
 [PageVisit]