صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/7/23 دوشنبه به مناسبت هفته جهانی کودک؛ کلاس آموزشی «بهداشت دهان و دندان» در کتابخانه دکتر حسابی مورموری برگزار شد به همت مسئول کتابخانه دکتر حسابی مورموری و با همکاری شبکه بهداشت، کلاس آموزشی بهداشت دهان و دندان ویژه کودکان عضو کتابخانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، به مناسبت روز جهانی کودک، به همت فرحناز اردانه، مسئول کتابخانه دکتر حسابی مورموری و با همکاری شبکه بهداشت، کلاس آموزشی بهداشت دهان و دندان ویژه کودکان عضو کتابخانه برگزار شد.

در ابتدای این کلاس شکوفه شاهرخ حسینی، مربی شبکه بهداشت بخش مورموری ضمن تبریک روز جهانی کودک گفت: بهترین سن برای شروع آموزش اصول بهداشت دهان و دندان قبل از سن ۷ سالگی یا پیش از شروع دوره دبستان است؛ چراکه پوسیدگی دندان در سنین پایین در کودک به ویژه در اولین دندان مولر دائمی رخ می دهد؛ تعدادی از والدین تصور می کنند که این دندان شیری است و به آن توجهی نمی کنند و کودک دندان دائمی خود را از دست می دهد. این مسئله سبب بروز مشکلات دیگری در آینده از جمله نیاز به پروتز دندانی، ایمپلنت یا ارتودنسی به دلیل انحراف دندان های دیگر، می شود .

وی همچنین بیان کرد: بیشترین مشکلات بیماران در حوزه دندانپزشکی ترمیمی ناشی از عوارض باقی مانده از پوسیدگی های دندان ها در دوران کودکی است و اگر فردی تا سن ۲۲ سالگی دچار پوسیدگی های دندانی نشود، پس از این دوران حفظ سلامت دندان ها به مراتب راحت تر می شود و این گونه است که بیشتر بیماران در بزرگسالی تاوان عدم رعایت اصول بهداشتی در کودکی را می دهند.

شاهرخ حسینی اضافه کرد: در بعضی از کشورها میزان پوسیدگی دندان کودکان در حد صفر است؛ زیرا آنها برای پیشگیری هزینه می کنند اما در کشور ما هزینه ها بیشتر صرف درمان می شود که بسیار سنگین تر از هزینه های پیشگیری است.

لازم به ذکر است در این کلاس آموزش های عملی درست مسواک زدن، استفاده درست از نخ دندان و استفاده از دهان شوی و فلوراید برای دندان ها ارائه شد.

بيشتر
 [PageVisit]