صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/7/25 چهارشنبه همزمان با روز عصای سفید؛ همایش دستان بینا در کتابخانه مرکزی ایلام برگزار شد همایش روز عصای سفید با عنوان «دستان بینا» و با حضور جمعی از روشندلان در کتابخانه مرکزی ایلام برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، همایش روز عصای سفید با عنوان «دستان بینا» و با حضور کارشناس معاونت توانبخشی اداره کل بهزیستی استان ایلام، نماینده اداره آموزش و پرورش استثنایی استان و جمعی از روشندلان در کتابخانه مرکزی ایلام برگزار شد.

در این همایش رمضان بشاره صیفی، سرپرست کتابخانه مرکزی ایلام ضمن خیر مقدم و تبریک به مناسبت روز جهانی عصای سفید، گفت: فرهنگ از ارکان اصلی کشور ایران اسلامی است و کتاب و کتابخوانی رکن اصلی فرهنگ جامعه و شاخصه ی پیشرفت کشور است. نابینایان نیز باید از امکانات فرهنگی برخوردار باشند و این امر مستلزم آن است که سازمان بهزیستی استان شرایطی فراهم کند که روشندلان در طول هفته حداقل سه روز در کتابخانه گویای مرکزی حضور یابند تا بتوانند از امکانات مورد نیاز استفاده کنند؛ چراکه کتاب و کتابخوانی باعث آگاهی آنها از محیط اطراف و ارتقای روحیه و جلوگیری از انزوا در اجتماع خواهد شد. نیاز به مطالعه و کتابخوانی در زندگی روزمره ، حداقل مطالبه یک شهروند نابینا است. برای رفع این معضل، عضویت تمامی توانخواهان در کتابخانه  مرکزی استان رایگان انجام می شود.

وی افزود: امکانات و تجهیزات زیادی در کتابخانه گویای مرکزی استان برای نابینایان تمام سنین از کودک تا بزرگسال در نظر گرفته شده است. برای مثال علاوه بر تولید کتاب های گویا، ۴۲۰ عنوان کتاب با خط بریل و دو دستگاه برجسته نگار، دستگاه بهدید برای مطالعه بهتر، همچنین کتابخانه الکترونیک حاوی ۹ هزار نسخه کتاب ، برای استفاده نابینایان فراهم شده است. آموزش رایانه، آموزش خط بریل، آموزش شطرنج و بازی های کودکان، کلاس های مهارت های ارتباطی، فن بیان، نشست کتاب‌خوان، جمع خوانی کتاب و ... از جمله برنامه های این  بخش از کتابخانه است.

میرابی زاده، دیگر سخنران این همایش، از شناسایی ۲ هزار و ۱۷۸ نابینا در استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۴۵ نفر نابینای مطلق، ۷۰۹ نفر نیمه بینا و یک هزار و ۳۲۴ نفر نیز کم بینا هستند. اگر تمام سازمان ها مانند نهاد کتابخانه های عمومی کشور در راستای مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند با یک برنامه ریزی هدفمند و استفاده از استانداردهای موجود می توانیم پاسخگوی بخشی از مطالبات این عزیزان باشیم.

در پایان همایش، از زهره رضوی، سمیرا سینا و  مهناز صفری که در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بیشترین همکاری را با بخش نابینایان کتابخانه مرکزی داشتند، با  اهدای  لوح سپاس و کارت هدیه تقدیر شد.

 

بيشتر
 [PageVisit]