صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/8/24 پنجشنبه به همت مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی واداره کل کتابخانه های ایلام؛ نشست صمیمی با ناشران بومی استان ایلام برگزار شد به همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه های عمومی استان ایلام، نشست صمیمی با ناشران بومی استان در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، به همت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه های عمومی استان ایلام، ۲۱ آبانماه نشست صمیمی با ناشران بومی استان در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ایلام برگزار شد.

در ابتدای این نشست عمران خودآموز، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام ضمن بررسی وضعیت کمی و کیفی نشر استان، گفت: با وجود مشکلاتی که بر سر راه ناشران استان وجود داشته، آمارها حکایت از روند رو به رشد آثار منتشره ناشران استان در نیم سال اول سال ۱۳۹۷ دارد؛ به گونه ای که شاهد رشد ۵۲ درصدی انتشار کتاب های جدید، رشد ۴۳ درصدی شمارگان و رشد ۲۵۰ درصدی آثار ترجمه شده، نسبت به سال گذشته هستیم.

خودآموز ادامه داد: در سال جاری مبلغ ۶۵۰ میلیون ریال توسط اداره کل ارشاد استان و مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال توسط کمیته خرید مرکز، از ناشران بومی استان کتاب خریداری شده است .

وی خاطرنشان کرد: در راستای توسعه نشر استان و حل مشکلات ناشران بومی اقدامات خوبی صورت گرفته است و برنامه هایی در دست اقدام است که امیدواریم راهگشا باشد. تلاش برای تشکیل انجمن ناشران استان، از جمله برنامه هایی است که می تواند جهت انسجام دهی به فعالیت های صنفی و پیگیری مطالبات آنها بسیار موثر باشد. همچنین جلساتی با شهرداری ایلام جهت ایجاد گذر فرهنگی در خیابان ولایت ایلام (که موقعیت خاصی از نظر فرهنگی، مذهبی و تجاری دارد) برگزار شده است. شهردار محترم برای ایجاد زیرساخت های لازم قول مساعد داده اند و همکاران ما به طور جدی پی گیر آن خواهند بود. این امر نقش مهمی در توسعه اقتصاد نشر و ایجاد بازاری مطمئن برای ناشر خواهد داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایجاد تفاهم نامه با صداو سیما جهت تبلیغات حداکثری پیرامون کتاب، راه اندازی جام باشگاه های کتابخوانی، برنامه های ویژه کتابخوانی در بین عشایر و روستاها و برگزاری دوره های آموزشی ناشران از دیگر اقدامات این اداره کل جهت حمایت از ناشران و توسعه کتاب و کتابخوانی است.

در ادامه این جلسه مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام ضمن بیان سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی کشور جهت حمایت از ناشران و آثار تالیفی نویسندگان بومی گفت: در سال جاری ۷۵ عنوان کتاب، به تعداد ۷هزار و پانصد نسخه به ارزش ریالی ۵۷۰ میلیون ریال از آثار نویسندگان بومی استان خریداری و مجوز خرید ۳۷ عنوان جدید از نهاد کتابخانه های عمومی اخذ شده است. همچنین ۱۵ عنوان کتاب جدید در حال استعلام جهت خرید است که در مجموع با توجه به توزیع گسترده این آثار در بین کتابخانه های عمومی استان، این کار اقدام خوب و مثبتی جهت حمایت از نشر بومی استان خواهد بود.

جلیلیان ادامه داد: در تمام کتابخانه های عمومی استان بخش استان شناسی با اولویت آثار منتشر شده نویسندگان و ناشران بومی ایجاد شده و خوشبختانه مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام اظهار داشت: ناشران بومی شریک خوبی جهت تامین منابع کتابخانه های عمومی استان هستند. بنابراین باید تلاش آنها بر چاپ آثار با کیفیت و ارزشمند متمرکز باشد تا ما بتوانیم در مجموعه سازی کتابخانه ها از آنها استفاده کنیم.

وی ضمن پیشنهاد تأسیس کمیته نقد و بررسی آثار ناشران استان، با حضور اساتید، نویسندگان، ناشران و کارشناسان فرهنگی،‌ جهت شناسایی آثار ارزشمند و حمایت از آنها، گفت: این اقدام می تواند باعث دلگرمی بیشتر اندیشمندان و ادیبان برجسته جهت تلاش مضاعف برای تولید آثار کیفی شود.

وی در پایان ضمن دعوت از ناشران و نویسندگان بومی جهت بازدید از کتابخانه های عمومی گفت: در این بازدیدها می توان علاوه بر آشنایی با خدمات کتابخانه و بهره مندی از منابع چاپی آنها، از نقطه نظرات و پیشنهادات کتابداران که در ارتباطی تنگاتنگ و بی واسطه با اهالی کتاب و کتابخوانی هستند، بهره مند شد. با شناختی که از کتابداران دارم با اطمینان می گویم که آنها می توانند مشاورانی امین برای ناشران و نویسندگان باشند.

بيشتر
 [PageVisit]