صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/8/26 شنبه همزمان با هفته کتاب انجام شد؛ دیدار کتابداران ایلام با نماینده ولی فقیه در استان همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جمعی از کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی استان ایلام، با نماینده ولی فقیه در این استان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، جمعی از کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی استان ایلام، با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان با وی دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام و المسلمین کریمی تبار به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهر ایلام، اظهار داشت: امیدواریم حضور حضرتعالی به عنوان شخصیتی مذهبی، سیاسی و فرهنگی، بتواند منشأ خیر و برکت برای مردم استان به ویژه فرهنگ دوستان باشد.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد کتابخانه های عمومی استان در سال جاری و همچنین برنامه های پیش رو پرداخت و گفت: ارتباط با ائمه جمعه و جماعات همواره یکی از سیاست های کاری کتابخانه های عمومی استان بوده و این امر همچنان ادامه خواهد یافت و ما تمایل بسیاری داریم جهت رشد و توسعه کتابخانه های عمومی و گسترش فرهنگ کتابخوانی از نقطه نظرات این عزیران بهره مند شویم.

در ادامه این نشست حجت الاسلام نورالله کریمی تبار ضمن تبریک هفته کتاب و کتابخوانی به کتابداران استان، اظهار داشت: گزارش عملکرد کتابخانه های عمومی امیدوار کننده است و نشان از رشد چشمگیر این مجموعه دارد که امیدوارم همچنان تداوم داشته باشد.

وی گفت: بالاترین معجزه پیامبر ما کتاب است. اعجازی که تمام دنیا را در زمان های مختلف به مبارزه طلبیده و استکبار جهانی امروزه با تمام هزینه هایی صرف شده، نتوانسته در این مبارزه طلبی توفیقی به دست آورد. این بزرگترین سند حقانیت ما است. از دیگر جنبه های این اعجاز بزرگ این است که با دستور به خواندن آغاز شده و این نشان از جایگاه والای کتاب و مطالعه در هویت دینی ما است.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: در شرایط فعلی ما میراث گرانبهایی داریم که از گذشته به ما رسیده است. در میراث مذهبی، کتاب هایی هست که تاریخ پرماجرایی داشته و شهدای زیادی در طول تاریخ برای حفظ این آثار جان خود را ازدست داده اند و کسانی برای حفظ این آثار، آنها را دفن می کردند. تا اینکه به دوران علامه مجلسی رسیدیم که معروف است هر کتابی که به دست ایشان رسیده، مانده و ثبت شده است. البته کتاب های زیادی هم از دست داده ایم مانند آثار کتابخانه معروف بغداد که در اثر تهاجم اقوام متجاوز نابود شدند.

وی با اشاره به گسترش فضای مجازی اظهار داشت: من احساس می کنم بیش از آنکه ما از مزایای فضای مجازی استفاده کنیم به جنبه های سرگرمی آن توجه داریم. این رسانه ها با وجود کارکردهای خاص خود، غنای کتاب را ندارند. کتاب برکت و آثار دیگری دارد که باید به آن توجه کنیم. رهبر معظم انقلاب هست، کتابخوان بی نظیری هستند و توجه بسیاری به مقوله کتابخوانی دارند. ایشان گاهی اوقات بر بعضی از کتاب هایی که می خوانند تقریظی می نویسند و کتاب را به بهترین شکل ممکن معرفی می کنند. این امر نشان از اهمیت بالای کتاب نزد ایشان است.

حجت الاسلام کریمی تبار اظهار داشت: ما برای تغییر رویکرد کتابخوانی در جامعه باید کاری کنیم. باید آن را تبدیل به فرهنگ عمومی بکنیم. باید کاری کنیم کتاب وارد فضای زندگی خانواده ها شود و هر شخصی کتاب را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهد. پیشنهاد من این است که گروه های اندیشه ورز تشکیل و بر روی اقشار مختلف مردم کار کنند. اگر بر چگونگی ایجاد نیاز به کتاب و کتابخوانی در اقشار مختلف با استفاده از روش های مسأله محور و متخصصین این حوزه کار شود، می توان امیدوار بود که کتابخوانی به یک فرهنگ عمومی و همگانی تبدیل شود.

وی خاطرنشان ساخت: امروزه کتاب های خوبی به چاپ می رسد که ماموریت اصلی معرفی این آثار به عموم مردم بر عهده کتابداران عزیز است که انشاالله بتوانید در انجام این وظیفه سنگین موفق باشید.

بيشتر
 [PageVisit]