صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
لینک الکترونیکی جشنواره رضوی
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1397/10/12 چهارشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام؛ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی آبدانان برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آبدانان با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام و فرماندار شهرستان آبدانان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان آبدانان دهم دی ماه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام و فرماندار شهرستان آبدانان برگزار شد.

مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در این جلسه اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته در فرایند توسعه یافتگی خود بر روی کتاب و مطالعه تاکید جدی داشته اند و این مسیری است که آگاهانه انتخاب کرده اند. تجارب ارزشمند آنها  امروز در دسترس ما قرار دارد و این راهی تجربه شده در پیش روی ما است که با استفاده از آن می توانیم در مسیر توسعه حرکت کنیم. همه ما چه به عنوان متولی و چه شهروند دوستدار کتاب، باید تلاش کنیم نگرش مردم تغییر پیدا کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام با تشریح تاریخچه منابع درآمدی کتابخانه های عمومی بیان داشت: با توجه به خدمات فرهنگی کتابخانه های عمومی، سهم در نظر گرفته شده از درآمد شهر داری ها برای اداره کتابخانه های عمومی رقم ناچیزی است. لذا اهتمام شهرداران عزیز نسبت به اجرای این تکلیف قانونی کاملا روشن است.

جلیلیان اظهار داشت: به طور جدی پیگیر توسعه زیرساخت های کتابخانه ای در این شهرستان هستیم و در حال حاضر در راستای ایجاد دو باب کتابخانه در روستای هفت چشمه و شهرک هزارانی اقداماتی  انجام داده ایم و طرح کامل آنها به نهاد کتابخانه های عمومی کشور ارسال کرده ایم. برای زمینه ساخت کتابخانه های روستایی به مشارکت حداکثری مردم نیاز است. به این ترتیب متقاضیان با اختصاص ساختمان و مکان مناسبت برای کتابخانه، بار بزرگی از روی دوش دولت و بودجه عمومی کشور برداشته اند. بعلاوه، از نظر فرهنگی، اهمیت این موضوع که مردم برای احداث کتابخانه پیشقدم می شوند، به مراتب بیشتر است.

وی با اشاره به سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی جهت توسعه فرهنگ مطالعه گفت: در کنار ایجاد زیر ساخت های فیزیکی، ارائه خدمات فرهنگی در قالب برنامه های متنوع مرتبط با کتابخوانی در حال اجرا است و کتابخانه های ما  خوشبختانه در این زمینه به نقاط روشن و قابل اتکایی رسیده اند.

در بخش دیگری از این نشست سیروس مرادحاصلی، فرماندار شهرستان آبدانان با تقدیر از حسن توجه اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام به کتابخوانی در شهرستان آبدانان، گفت: تمام تلاش ما در این شهرستان معطوف به این موضوع است که فضای مناسبی برای مردم به ویژه نوجوانان و جوانان فراهم کنیم که با فراغ بال به سمت کتاب و کتابخوانی جذب شوند و برای تحقق این هدف خوشبختانه گام های مهمی برداشته شده است.

وی در زمینه لزوم اختصاص نیم درصد سهم کتابخانه ها از بودجه شهرداری ها تصریح کرد: هرچند این مبالغ ناچیز هم باشد باید شهرداران محترم نسبت به پرداخت آن اهتمام ویژه داشته باشند و این امر بخشی از وظایف آنها است.

فرماندار آبدانان در خصوص اختصاص زمین مورد نیاز کتابخانه شماره ۲ آبدانان، اظهار داشت: از بین زمین های متعلق به اداره راه و شهرسازی در سطح شهر آبدانان، مکانی مناسب در نظر گرفته می شود که با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر و همچنین مساعدت فرمانداری و با در نظر گرفتن اعتبارات ساخت آن در بودجه سال آینده، عملیات احداث آن را شروع می کنیم.

همچنین در این جلسه اردشیر بوستانی، رئیس اداره کتابخانه های شهرستان آبدانان با ارائه گزارشی مقایسه ای از وضعیت کتابخانه های این شهرستان بر اساس شاخص های چهارگانه، گفت: در سال ۱۳۹۰ تعداد کل منابع ما حدود ۱۷ هزار نسخه بود و در سال ۹۷ با میانگین رشد سه و نیم برابری به ۵۵ هزار نسخه رسیده است. در سال ۹۷  میزان اعضای کتابخانه های عمومی آبدانان ۱۵۰۰ نفر بود و امروز ۴ هزار عضو فعال داریم که میزان رشد آن ۲.۶ برابر است. همچنین در این بازه زمانی، تعداد امانت کتاب از ۴۵۰۰ نسخه به حدود بیست هزار نسخه رسیده است و در این مدت فضای کتابخانه ای ما از ۹۰۰ متر مربع به ۱۳۵۰ متر و تعداد کتابخانه ها از ۳ باب در سال ۹۰ به ۶ باب در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است. همچنین لازم به ذکر است در بخش اجرای برنامه های فرهنگی در سطح کتابخانه های شهرستان، از برگزاری تعداد ۱۰۰ برنامه در سال ۹۰ به تعداد ۴۰۰ برنامه در طول سال ۹۷ رسیده ایم.

بيشتر
 [PageVisit]