فهرست

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار برگزيده

به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛

جمعی از پرسنل اداره کل کتابخانه های عمومی ایلام با نماینده ولی فقیه در استان دیدار نمودند

به مناسبت 17 اسفند ما سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جمعی از پرسنل اداره کل کتابخانه های عمومی ایلام با نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام دیدار نمودند.


 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، به مناسبت 17 اسفند ماه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جمعی از پرسنل اداره کل کتابخانه های عمومی ایلام با حجه الاسلام کریمی تبار نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام دیدار نمودند.


 
در این دیدار حجه الاسلام کریمی تبار نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام، با تبریک سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: کتاب مهمترین میراث ماندگاری است که از پیشینیان به ما رسیده است و ارزش معنوی آن بالاتر از ارزشگذاری مادی است.
وی افزود: کتاب نقش اساسی در تحول شخصیتی و فرهنگی انسانها دارد بنابراین نیاز ضروری جامعه امروز ما گسترش فرهنگ کتابخوانی است و تاکید رهبر انقلاب بر مطالعه روزمره و اهمیت ویژه ای که این امر در نزد ایشان دارد، خود گواهی روشن بر این مقوله است.
حجه الاسلام کریمی تبار اظهار داشت: نقش صدا و سیما در گسترش کتابخوانی بسیار مهم است و با بهره گیری از استعدادها و دانش هنرمندان برجسته استان، برنامه های تلویزیونی و رادیویی جذابی در این زمینه تولید گردد و در فرصتهای زمانی مناسب برای مردم نمایش داده شود.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام خاطر نشان ساخت: تکریم ارباب رجوع در کتابخانه های عمومی امر مهمی است و کتابداران با استمداد از خداوند متعال جهت توفیق در کار خود و بهره گیری از دانش تخصصی در زمینه کتابشناسی، مردم را به سمت منابع مورد نیاز راهنمایی کنند که بی شک در ثواب گسترش علم و آگاهی در بین مردم، شریک هستند.
وی بیان داشت: مردم می توانند بخشی از اوقات فراغت خود را در محیط کتابخانه ها سپری کنند و این موضوع باید به عنوان یک هدف مهم در مدیریت این مراکز تعریف شود و بر مبنای آن برنامه ریزی صورت گیرد.
حجه الاسلام کریمی تبار راه اندازی پیک کتاب در کتابخانه های عمومی را اقدامی مهم دانست و گفت: رساندن کتاب در کمترین زمان ممکن و بدون مراجعه حضوری، برنامه مهم و ارزنده ای است که مردم را به سمت کتابخوانی تشویق خواهد کرد.
امام جمعه ایلام در پایان سخنان خود بیان نمود: تاسیس گروه اندیشه ورز و آشنا با مسائل کتاب و کتابخوانی ضروری است و بکار گیری پیشنهادات و راهکارهای عملی آن در مسیر همگانی نمودن فرهنگ مطالعه، اصل بر توسعه فیزیکی و ایجاد کتابخانه است.


 
در ابتدای این دیدار سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام با تبریک سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی و خدمات متنوع آنها پرداخت و گفت: تلاش جهت توسعه فرهنگ مطالعه در بین مردم، لبیک به دعوت رهبر معظم انقلاب و در راستای دغدغه های وی می باشد.
وی افزود: تمام تلاش همکاران ما در کتابخانه های عمومی ارائه خدمات به موقع و مورد نیاز مردم است و جهت گیری اصلی در این مجموعه، نیل به اهداف تعیین شده در سند چشم انداز کتابخانه های عمومی است که نگاه محوری در آن تعریف کتابخانه به عنوان یک پایگاه اجتماعی و فرهنگی است که در متن آن علاوه بر تامین و امانت کتاب به علاقمندان، برنامه فرهنگی متنوعی برای توسعه فرهنگ مطالعه پیش بینی شده است.
حیدری تصریح نمود: برنامه های فرهنگی شاخصی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی، تاسیس محافل ادبی، راه اندازی برنامه راویان بالندگی با هدف تجلیل از شاعران شعر انقلاب، پیک کتاب و برنامه های روزانه فرهنگی، همگی در راستای تحقق این ماموریت جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور صورت می گیرد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام اظهار نمود: پنچ پروژه جدید کتابخانه در شهرستانهای مختلف در دست احداث می باشد که عموما با هدف رفع محرومیت زدایی فرهنگی و با جلب حمایت مالی نهادهای حمایتی کشور مانند بنیاد علوی، بنیاد برکت و همچنین مشارکت استانداری و فرمانداریها صورت می گیرند و با بهره برداری از آنها در سال آتی، مجموعا" 1450 متر مربع به سرانه کتابخانه های عمومی استان افزوده می شود.
وی در پایان افزود: در ایام کرونا با وجود محدویتهای اعمال شده، خوشبختانه فعالیت کتابخانه ها تعطیل نشده است و علاوه بر خدمات کتابخانه ای در قالب پیک کتاب که خدمتی نوین و مطابق با شرایط این چنینی است، بالغ بر 16 هزار برنامه فرهنگی با همت همکاران کتابدار در بتسر فضای مجازی، در کتابخانه های سطح استان انجام گرفته است که تجربه ای نوین در ادامه حرکت روبه آینده این مجموعه می باشد.