فهرست

اخبار برگزيده

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی؛

کتابخانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ایلام افتتاح شد

صبح امروز دوشنبه هفتم آذرماه 1401 با حضور محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازافرینی شهری ایران، کتابخانه عمومی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ایلام افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، صبح امروز دوشنبه هفتم آذرماه 1401 کتابخانه عمومی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی محله بانبرز شهر ایلام با حضور محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران؛ سعید هژبری، معاون امور هماهنگی عمرانی استانداری ایلام؛ سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی، فرشاد دوستی، مدیرکل راه و شهرسازی استان؛ عبدالصاحب نادری، فرماندار شهرستان ایلام؛ سعید انوری و مجید مجیدی، رئیس و عضور شورای شهر ایلام و همچنین جمعی دیگر از مسئولین استانی، افتتاح شد.محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاحیه این کتابخانه گفت: اساسا از این به بعد پروژه های راه و شهرسازی چند منظوره هستند تا با افتتاح و بهره برداری آنها، خدمات فرهنگی، ورزشی، بهداشتی، آموزشی و .. به مردم ارائه شود.
آئینی افزود: انتظار می رود دیگر پروژه های واقع شده در این مجتمع جهت هم افزایی بیشتر، به طور کامل برای دهه فجر امسال افتتاح و در اختیار مردم این منطقه قرار گیرد.
وی همچنین ضمن تقدیر از نهاد کتایخانه عمومی کشور برای تجهیز و تکمیل پروژه کتایخانه محله بانبرز شهر ایلام و اتمام به موقع آن، از همراهی دستگاه های مربوطه به ویژه استاندار ایلام جهت احداث اینچنین مجتمع هایی تشکر کرد.


همچنین سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در این آیین گفت: لازمه توسعه فرهنگی ایجاد کتابخانه است و این مهم همواره در اولویت برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی کشور بوده است.
وی افزود: فعالیتهای فرهنگی جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سرانه مطالعه از رویکردهای اصلی در کتابخانه های عمومی است و پروژه های جدید متناسب با این سیاست تعریف و اجرا می شوند.
 حیدری در ارتباط با کتابخانه عمومی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی  محله بانبرز شهر ایلام، اظهار نمود: اعتبار عمرانی برای ساخت این طرح بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال بوده است و در مجموع بیش از ۴۰۰ میلیون تومان برای تجهیز آن هزینه شده است که از این میزان هزینه  مبلغ 3 میلیارد و پانصد میلیون ریال از محل اعتبارات کتابخانه ها عمومی کشور  تخصیص یافته است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام افزود: همچنین بیش از ۷۵۰ میلیون ریال از اعتبارات محل مناطق کمتر توسعه یافته و حاشیه نشین اداره کل امور اجتماعی استانداری در سال گذشته برای تجهیز این کتابخانه استفاده شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه کتابخانه عمومی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بعد از کتابخانه مرکزی ایلام بزرگترین کتابخانه در سطح استان است ابراز داشت: امیدواریم با حمایت مسوولان و در جهت خدمت رسانی بهتر به مردم منطقه نواقصی هایی که در این کتابخانه وجود دارد برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه در حاضر 6 هزار نسخه کتاب در این کتابخانه وجود دارد، ابراز امیدواری کرد: با حمایت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با تلاش اداره کل کتابخانه های استان و البته حمایت همیشگی مردم در اهدای منابع شخصی خود، در کمترین زمان ممکن منابع مورد نیاز این کتابخانه تامین می شود.
حیدری در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مردم منطقه بان بور شهر ایلام و نیز شهرک شهید کشوری نیز درخواست احداث کتابخانه در این محله دارند که امیدواریم این این مهم نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی همچنین افزود: اولین کتابخانه احداث شده قبل از انقلاب در ایلام کتابخانه پروین اعتصامی واقع در پارک کودک شهر ایلام است. که در حال حاضر فضای مناسب فرهنگی ندارد و نیازمند تخریب و بازسازی است و با توجه به اینکه زمین آن متعلق به شهرداری است می توان با همراهی این دستگاه و جذب اعتبار، مجتمع فرهنگی و پایگاه اجتماعی در این منطقه ایجاد شود.
در بخش دیگری از این مراسم فرشاد دوستی، مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: این مجتمع در زمینی به مساحت دو هزار و ۲۹۵ متر مربع بصورت مشاع برای احداث سه پروژه کتابخانه بانبرز، پایکاه خدمات اجتماعی و درمانگاه بانبرز اختصاص یافته است.
دوستی بیان داشت: ساختمان کتابخانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با زیربنای ۷۳۰ متر مربع در ۲ طبقه احداث شده است و برای آن بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال از محل اعتبارات بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی هزینه شده است.
وی عنوان کرد: این کتابخانه شامل بخشهای مختلف مانند سالن های مطالعه، آمفی تئاتر و اجتماعات و اتاق های کودک و رایانه و فضاهای اداری است.