صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود


1399/4/11 چهارشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در در دیدار با رئیس شورای شهر ایلام؛ کتاب و کتابخوانی باید در فضاسازی شهری مورد توجه قرار گیرد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در دیدار با عبدالرضا پورخلیل رئیس شورای شهر ایلام، خواستار توجه جدی مدیریت شهری به کتاب و کتابخوانی در فضا سازی و ساخت و طراحی المان های فرهنگی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، سمیه حیدری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در دیدار با رئیس شورای شهر ایلام با برشمردن چالش ها و مشکلات متعدد موجود بر سر راه توسعه کتابخوانی شهر ایلام، توجه مجموعه شورا و شهرداری به این مقوله را مهم دانست.

وی خاطرنشان ساخت: کتابخانه ها نهاد فرهنگی ارزشمندی هستند که بر تمام امورات زندگی ما تاثیر می گذارند و اگر جامعه کتابخوان شود در نهایت باعث ارتقای سطح فرهنگی جامعه خواهد شد.

حیدری اضافه کرد: اعضای شورای شهر از دل مردم انتخاب شده اند و از افراد شناخته شده اند که با اقبال عمومی مواجه هستند بنابراین می توانند بیشترین تاثیرگذاری اجتماعی را داشته و از این رو ورود آن ها به بحث کتابخوانی، منشاء تحولی مثبت خواهد بود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام با تشریح عملکرد کتابخانه های عمومی، بیان داشتند: در راستای توسعه فرهنگ مطالعه و با استفاده از فضای مجازی و اینترنت، پویش های مختلفی طراحی شده است و به انحاء مختلف تلاش داریم توجه عمومی به مطالعه را جلب کنیم. در حال حاظر پویش « اهدای کتاب اهدای دانایی – اهدای خون اهدای زندگی» بر این مبنا که اهدای خون سبب حیات است، اهدای کتاب هم عامل حیات فکری و اخلاقی جامعه است و با این کار ما به دنبال تبادل بیشتر کتاب بین مردم و کتابخانه ها و سرعت گردش این کالای فرهنگی هستیم. در این گونه موارد شهرداری می تواند با اختصاص مکانی ویژه در محل های گذر پرتردد شهر به پویش ها و فراخوان های عمومی، کمک تبلیغی مهمی کند.

حیدری در پایان با بیان ضرورت راه اندازی کتابخانه سیار برای محلات حاشیه ای شهر ایلام و روستای اطراف، خواستار اختصاص وسیله نقلیه مناسب از سوی شورا و شهرداری شد و اعلام داشت در صورت تحقق این امر، اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام آمادگی لازم برای مناسب سازی و تجهیز خودرو و همچنین اختصاص نیروی کتابدار جهت اداره آن را دارد.

در بخش دیگری از این دیدار، عبدالرضا پورخلیل، رئیس شورای شهر ایلام با استقبال از ایده ها و برنامه های اداره کل کتابخانه های عمومی استان، گفتند: بحث فرهنگ همزاد نسل بشر بوده و همواره به آن نیازمند است بویژه از زمان توسعه شهرنشینی ضرورت آن بیش از هر زمانی احساس می شود و فقر فرهنگی که نتیجه عواملی مانند عدم خوانش کتاب است، ما را شدیداً رنج می دهد.
وی ادامه داد: در بررسی معضلات شهری به این نتیجه رسیده ایم که فقر فرهنگی سر منشاء بسیاری از این مشکلات هست. بنابراین شورای شهر و شهرداری ایلام خود را ملزم به توسعه فرهنگی می دانند و این مقوله را بخشی جدایی ناپذیر از وظایف خود در نظر گرفته است.

پورخلیل اظهار داشت: شهرداری ایلام تلاش کرده است در زیبا سازی و مبلمان شهر، به مقوله فرهنگ به طور جدی توجه کند و ما آگاهیم این کار با مشکلاتی جدی نیز مواجه است که سختی های خاص خود را دارد با این حال همچنان مصمم به  پیگیری این موضوع هستیم. البته در این راه نیازمند همکاری دستگاه های فرهنگی چون ادارات کتابخانه های عمومی و فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان هستیم. شایان ذکر است تلاش شهرداری ایلام در راه اندازی سازمان فرهنگی و هنری در ساختار سازمانی خود، به دنیال همین مسیر بوده که با وجود عمر کوتاه آن، منشاء تحقق اتفاقات ارزنده ای است و قطعا در آینده شاهد فعالیت های عدیده و تاثیرگذار آن خواهیم بود.

رئیس شورای شهر ایلام اضافه کرد: در راستای پیشنهادات اداره کل کتابخانه های عمومی، با کمک سازمان فرهنگی هنری شهرداری، در خصوص مناسب سازی  فضای شهری و استفاده حداکثری از امکانات موجود و در اختیار شهرداری، برای تبلیغات کتاب و کتابخوانی، این نهاد فرهنگی را حمایت کنیم.
بيشتر
 [PageVisit]