صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1399/4/11 چهارشنبه فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ کار در حوزه کتاب و کتابخوانی از جنس جهاد است مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به همراه معاون اداره کل و کارشناس فرهنگی، جهت بحث و تبادل نظر پیرامون وضعیت کتاب و کتابخوانی و خدمات کتابخانه های عمومی، با سردار پاسدار جمال شاکرمی، فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام، در محل دفتر این فرماندهی دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، سمیه حیدری مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام، در دیدار با فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع)، با تشریح وضعیت و خدمات کتابخانه های عمومی، مهم ترین برنامه ها و چالش های پیش روی این مجموعه را در مسیر ارائه خدمات به ویژه در بخش کودک و مناطق محروم تشریح کرد.
وی با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت های این اداره کل در حوزه کودک و نوجوان گفت: بر اساس مطالعات گسترده ای که از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور بعمل آمده، وضعیت کتاب و کتابخوانی کودک و نوجوان با مسائل و چالش هایی مواجه است. بنابراین این گروه سنی را به عنوان یک هدف محوری انتخاب و بر مبنای آن برنامه های متنوعی طراحی و عملیاتی نموده است.

حیدری با تشریح برنامه های نهاد کتابخانه های عمومی در حوزه کودک و نوجوان، افزود: ایجاد بخش کودک به صورت اختصاصی در تمام کتابخانه های های عمومی، تهیه خوراک فکری مناسب برای این گروه سنی، بکار گیری کتابداران متخصص در این حوزه، آموزش های مستمر مانند قصه گویی، برگزاری کلاس ها و برنامه متنوع فرهنگی، تهیه امکانات سرگرمی و ایجاد جذابیت های فکری و بصری، از جمله اقدامات صورت گرفته در بخش کودک و نوجوان بوده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام، ادامه داد: در رابطه با محرومت زدایی از حوزه فرهنگ، کتابخانه های عمومی پیشگام بوده اند و اقدامات اساسی مانند احداث و بهره برداری از کتابخانه های روستایی و محلات حاشیه ای شهرها، همچنین ایجاد کتابخانه سیار برای مناطق و روستاهای فاقد شرایط و کم جمعیت، صورت گرفته است.

حیدری در پایان سخنان خود با تقاضای همکاری از فرماندهی سپاه استان، بیان داشت: ما مصمم هستیم روستاهای فاقد کتابخانه را با ایجاد قفسه های کتاب در اماکنی مانند مساجد و دهیاری ها تجهیز کنیم و در صورت امکان با راه اندازی کتابخانه سیار این هدف را پوشش دهیم. بنابراین همکاری بسیج در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود. همچنین تقاضا داریم که با توجه به وجود ظرفیت های بالای بسیج و سپاه، برگزاری برنامه مشترک فرهنگی در دستور کار قرار گیرد.
در این دیدار، سردار پاسدار جمال شاکرمی، فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام، با ابراز خوشحالی از حضور مدیرکل و همکاران اداره کل کتابخانه ها گفتند: کار در حوزه کتاب و کتابخوانی از جنس جهاد است و از آنجا که سرانه مطالعه در جامعه ما با توجه به سابقه درخشان فکری و فرهنگی ما پایین است، کار و تلاش در جهت تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی در این زمینه به نوعی تلکیفی است که بر عهده همه ماست.

وی کتاب را ارزشمند ترین کالای فرهنگی دانستند و بیان داشتند: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ارزشی که برای کتاب و کتابخوانی قائل هستند، نظیر آن در کمتر جایی دیده می شود و این حاصل انس دیرینه ایشان با کتاب است. این جریان به گونه ای است که در صحبت های خود به کتاب و آثار مکتوبی استناد می کنند که نشان از دایره وسیع و گسترده حوزه مطالعاتی ایشان دارد. این مشی رفتاری باید برای ما الگو بوده و در سیاستگذاری های فرهنگی به عنوان سرلوحه و نقشه راه در نظر گرفته شود.

شاکرمی با اشاره به فعالیت های گسترده سپاه و بسیج در زمینه کتاب و کتابخوانی، اشاره کردند: در برنامه متعدد بسیج، مقوله کتابخوانی همواره مورد تاکید و توجه جدی هست و محورهای اکثریت برنامه ها بر همین مبنا شکل می گیرد. همچنین سالانه کتب و نشریات گوناگونی با اهداف ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی منتشر می کنیم که به نوعی حرکت در راستای توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی است.

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام با تقدیر از تلاش های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بیان داشتند: کار برای گروه سنی کودک و نوجوان بسیار ارزشمند است و سرمایه گذاری معنوی برای نسل آینده است. این چیزی است که جامعه ما بسیار به آن نیاز دارد همچنین تمرکز و هدف گذاری مناطق محروم و کمتر توسعه یافته یکی دیگر از کارهای ارزشمند این مجموعه است که ضرورت آن بیش از هر زمانی احساس می شود.

سردار شاکرمی با استقبال از پیشنهادات کتابخانه های عمومی استان جهت همکاری، خاطرنشان ساختند: در قدم اول ما آمادگی داریم تفاهم نامه همکاری مشترک منعقد کنیم و زمینه فعالیت های مشترک به صورت هدفمند فراهم شود. در راستای تجهیز کتابخانه های مناطق روستایی و محروم با همکاری بسیج سازندگی و گروه های جهادی اقدام خواهیم کرد. البته تحقق این امر منوط به فراهم شدن مقدمات کار از جمله بودجه و منابع مالی است که ما نهایت تلاش خود را خواهیم داشت. همچنین گروه های مختلف بسیج در محلات، ادارات و غیره آمادگی لازم جهت برگزاری برنامه مشترک فرهنگی را دارند.

وی با مثبت ارزیابی کردن موضوع راه اندازی کتابخانه سیار، گفتند: این ایده بسیار خوبی است و می تواند مناطق محروم و دور از دسترس را بخوبی پوشش دهد و تلاش می کنیم با اختصاص یک دستگاه خودرو  و مناسب سازی آن براساس استاندارهای تعریف شده، همکاری لازم را بعمل آوریم.

 
بيشتر
 [PageVisit]