صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود


1399/6/11 سه‌شنبه همزمان با ایام سوگواری ماه محرم؛ هفتمین سوگواره مجازی « ده شب، ده محفل» در استان ایلام برگزار شد محفل ادبی بر قاف قلاقیران اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام در هفتمین سوگواره مجازی « ده شب، ده محفل» میزبان جمعی از شاعران شعر آیینی استان بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام، یوسف رستمی، دبیر محفل ادبی برقاف قلاقیران، محمدعلی قاسمی و بهمن احمدی از شاعران شعر آیینی، هفتمین سوگواره مجازی « ده شب، ده محفل»، از طریق نرم افزار وبینار اسکای روم و همزمان با استان های کرمانشاه، کردستان و سمنان برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، یوسف رستمی دبیر محفل ادبی برقاف قلاقیران، با ذکر مقدمه ای در مورد سوگواره مجازی « ده شب، ده محفل» گفت: استان ایلام یکی از خواستگاه های مهم شعر آیینی است و شاعران بزرگ این استان، آثار ارزشمندی را در زمینه شعر عاشورایی خلق کرده اند که از جایگاه رفیعی در ادبیات آیینی برخوردار هستند.

رستمی در ادامه با پخش کلیپی از پیاده روی اربعین سال گذشته، بیان داشت: استان ایلام به عنوان دروازه عتبات عالیات، سالانه میزبان عاشقان حضرت ابا عبدالله الحسین در مراسم عظیم پیاده روی اربعین است و این مایه فخر و مباهات است.

در بخش دیگری از این برنامه، محمدعلی قاسمی از شاعران شعر آیینی که مدیریت حوزه هنری استان را برعهده دارد با ارائه 2 غزل عاشورایی، در مطلبی کوتاه به تاریخچه شکل گیری شعر عاشورایی اشاره کرد و گفت: اولین و اساسی ترین اثر آیینی در اشعار کسایی مروزی دیده می شود و اوج این قله، شاعر بلندآوازه محتشم کاشانی است که پس از آن شاعران بزرگی چون وصال شیرازی آمده اند.

وی ادامه داد: سابقه شعر آیینی در استان ایلام به گذشته های دور و آثار مکتوب و باقی مانده به دوران حکومت والیان ابوقداره بر می گردد به گونه ای که بانو مریم اسلامی در این زمینه از دیگران نام آورتر است اما اوج رشد و شکوفایی این گونه شعری بعد از انقلاب در استان ایلام شکوفا شده و امروزه این استان به عنوان یکی از قطب های مطرح در این زمینه، خواستگاه شاعران بزرگی است.

بهمن احمدی از شاعران جوان ایلامی، از دیگر حاضرین در این برنامه بود که به ارائه مثنوی بلندی با نام« مثنوی برای حضرت عباس» در وصف دلاور مردی ها و شجاعت و شهامت وصف ناپذیر حضرت ابوالفضل العباس پرداخت.

بخش پایانی این محفل با شعرخوانی یوسف رستمی شاعر آیینی و دبیر محفل ادبی بر قاف قلاقیران، و با یک قطعه شعر محلی و یک رباعی عاشورایی  در مدح حضرت حسین بن علی (ع) و حادثه عظیم عاشورا، همراه شد.
بيشتر
 [PageVisit]