صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود
1399/10/6 شنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام؛ جلسه انجمن کتابخانه های عموی شهرستان مهران برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهران به ریاست اسد قاسمی فرماندار این شهرستان برگزار شد.  

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مهران با حضور سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام؛ اسد قاسمی، فرماندار شهران مهران؛ حجت الله نصیری پور، شهردار مهران؛ مهدی تاجدینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و احمد حیدری، رئیس شورای شهر مهران در محل فرمانداری برگزار شد.
 

 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در این جلسه با بررسی وضعیت کتابخانه عمومی این شهرستان، گفت: در شهرستان مهران دو باب کتابخانه عمومی وجود دارد که این تعداد باتوجه به پراکندگی جمعیت، مرزی بودن و همچنین به عنوان دروازه عتبات عالیات و میزبانی سالانه میلیونها زوار حسینی(ع)، شایسته نیست بنابراین اقداماتی جهت افزایش تعداد کتابخانه های شهرستان صورت گرفته است که امیدواریم مسئولین در این زمینه همکاری لازم را بنمایند.

وی افزود: بودجه نهاد کتابخانه های عمومی کشور محدود است و پاسخگوی نیازهای متنوع و خدمات گوناگون کتابخانه های عمومی نیست بنابراین تسریع در پرداخت سهم نیم درصد درآمد شهرداریها با توجه به الزام قانونی آنها و در کنار آن مساعدت فرمانداریها و سایر دستگاههای حمایتی، می توان بخشی از این کمبودها را جبران نماید.

حیدری اشاره کرد: رویکرد جدید کتابخانه های عمومی در گسترش فعالیتهای فرهنگی مرتبط با امر کتابخوانی، تحول مثبتی در فراگیری فرهنگ مطالعه ایجاد نموده است و با ایجاد محیط های شاداب شرایط را برای جذب حداکثری مردم فراهم کرده اند البته میزان موفقیت این مراکز وابسته به همکاری سایر دستگاهها در این زمینه است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام گفت: به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهران محفل ادبی راه اندازی شده است که فرصت مغتنمی برای ارتباط شاعران و ادبا و بهره مندی آنها از تجارب و دانش همدیگر است.

وی اظهار داشت: گسترش فرهنگ اهدای کتاب به عنوان یک رفتار حسنه از برنامه های محوری در کتابخانه های عمومی می باشد که در صورت فراگیری آن، بخش مهمی از منابع کتابخانه های عمومی تامین می شود همچنین باعث تسریع در گردش منابع و استفاده مشترک از آنها می شود.

 

 
همچنین اسد قاسمی، فرماندار شهرستان مهران در این جلسه، گفت: نگاه ها به کتاب باید عوض شود و استفاده از این سرمایه ارزشمند انسانی در راس برنامه های روزانه مردم قرار گیرد البته این کاری مشکل و زمانبر است اما هر قدمی در زمینه هرچند کوچک و ناچیز، ارزشمند خواهد بود.

وی افزود: رسانه ها باید کتاب و مطالعه عمومی را جزو دغدغه های خود قرار دهند و با ایجاد محتوا و اطلاع رسانی های به موقع توجه مردم را به جایگاه والای کتاب و نقش ارزنده آن در رشد شخصیت انسانی و ارتقای ارزشهای اجتماعی را تبیین کنند.

قاسمی اظهار داشت: کسب رتبه های برتر در جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح ملی توسط نوجوانان مهرانی بسیار خوشحال کننده است و این نشان از توجه مردم این منطقه  به ویژه کودکان و نوجوانان به مقوله کتاب و کتابخوانی است.

فرماندار شهرستان مهران، گفت: تعداد کتابخانه های عمومی شهرستان مهران پاسخگوی نیازهای مردم نیست  و ایجاد کتابخانه مستقل با استانداردهای روز کتابخانه های برای این شهرستان ضرورت دارد و اگر دستگاههای متولی در این زمینه اقدام کنند، فرمانداری شهرستان با امکاناتی در اختیار دارد در کنار آنها خواهد بود همچنین تلاش می کنیم در بودجه های سنواتی سهم کتابخوانی و کتابخانه های عمومی را به صورت ویژه مورد توجه قرار دهیم.

لازم به ذگر است در این جلسه آمنه پورجمال نماینده اداره کتابخانه های شهرستان، مهدی تاجدینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  شهرستان، حجت الله نصیر پور، شهردار مهران و احمد حیدری رئیس شورای شهر مهران به ارائه دیدگا ههای خود در زمینه وضعیت کتابخوانی و کتابخانه های عمومی پرداختند.بيشتر
 [PageVisit]