صفحه اصلي
آلبوم تصاوير
اتوماسیون اداری
اخبار
استانداری ایلام
امام خمینی
امور انجمن ها
انجمن خیرین کتابخانه ساز
تصوير ها
جشنواره رضوی
حدیث
خبرگزاری کتاب ایران
دفتر مقام معظم رهبری
شعار سال
فیش حقوقی
کانال تلگرام
کتابخانه ملی
کتابخوان ماه
متون عمومي
مشارکت ها و شهرداری ها
مقام معظم رهبری
مناسبت ها
نهاد کتابخانه های عمومی کشور
وبلاگ کتابخانه های عمومی استان
همایش ملی مهارتهای ارتباطی
ورود


1399/10/16 سه‌شنبه امام جمعه مهران؛ کتابخانه ها را باید با امکانات روز به خانه های مردم برد امام جمعه مهران در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام بر استفاده بهینه از امکانات موجود جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی در شهرستان مهران تاکید کرد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام به همراه مهدی تاجدینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهران و شهلا سرواندام، سرپرست اداره کتابخانه های این شهرستان با حجه الاسلام سیدعبدالله امینی، امام جمعه مهران دیدار کردند.
 

 
حجت الاسلام سیدعبدالله امینی در این دیدار با تاکید بر توسعه فرهنگ کتابخوانی، گفت: گستردگی و دایره نفوذ بالای ابزارهای اطلاع رسانی نوین و فراگیری استفاده از فضای مجازی باعث شده است که تمایلات به سمت و سوی کتاب، کاهش یابد و این مساله تاثیر مستقیمی بر میزان مطالعه و در نتیجه کاهش تفکر عمیق شده است.

وی افزود: اینترنت و ابزارهای متنوع آن دسترسی آسان و کم هزینه به  منابع اطلاعاتی و گنجینه های عظیم علمی و فرهنگی را فراهم نموده است و در کنار آن باعث تغییرات اساسی در فرهنگ و سلایق عمومی جامعه شده است و باید برای ایجاد زیرساختها و فرهنگ سازی استفاده مناسب از آن برنامه ریزی کرد البته اعتیاد به آن از جانب بعضی از افراد و گروه های اجتماعی آفتی خطرناکی است که به یک معضل اجتماعی تبدیل شده که باید برای آن چاره اندیشی کرد.

امام جمعه مهران اظهار داشت: بین کتابخانه ها و مراکز علمی با مساجد ارتباط تاریخی عمیقی وجود داشته است که متاسفانه امروزه نسبت به آن غفلت می شود و این انتظار از مدیران و دست اندرکاران نهاد کتابخانه های عمومی وجود دارد که این همبستگی حسنه بین این دو نهاد ارزشمند را احیا کنند.

 حجه الاسلام امینی ادامه داد: توسعه فرهنگ مطالعه مفید بدون بهره گیری از امکانات نوین مانند نرم افزارهای چند رسانه ای و پایگاه داده های علمی و فرهنگی بی معنا است و باید با بهره گیری از این فضای جدید و امکانات نوین کتابخانه ها را به خانه های مردم برد.

ویدر بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از بی مسئولیتی شرکتها و بنگاههای اقتصادی و صنعتی فعال در شهرستان مهران نسبت به مقوله فرهنگ، گفت: مراکز اقتصادی و صنتعتی تعهدات قانونی در زمینه های فرهنگی، آموزشی و زیست محیطی دارند که متاسفانه در این شهرستان نسبت به آن بی توجه هستند و این مسئولیت اجتماعی مهم را انجام نمی دهند البته لازم است دستگاهها و نهادهای فرهنگی شهرستان زمینه تعامل و گفتگوی سازنده را در این زمینه مهیا کنند.

 
در این دیدار سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام گفت: فعالیت کتابخانه های عمومی در دو حوزه مهم ارائه خدمات کتابخانه ای مانند مجموعه سازی و امانت کتاب و همچنین برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی مرتبط با کتاب و کتابخوانی، می باشد.

وی افزود: سازوکار ورود کتاب و منابع به کتابخانه های عمومی با حساسیت و دقت بالایی صورت می گیرد و با گزینش بهترین و مفیدترین کتب منتشره در سطح کشور، گنجینه با ارزشی از منابع علمی و دانش عمومی را گردآوری و ساماندهی شده است و مدیریت این مجموعه ها بر عهده کتابداران با تجربه و متخصصی است که به عنوان مشاوران امین به مردم خدمت می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در ارتباط با وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان مهران، گفت: این شهرستان به عنوان دروازه عتاب عالیات و شرایط ویژه آن به عنوان یک مرز بین المللی، نیاز به زیرساختهای فرهنگی بیشتری دارد و با توجه به این وضعیت ما آمادگی داریم در صورت اختصاص زمین مناسب، کتابخانه های استاندارد و درخور شان و جایگاه این شهرستان را احداث و تجهیز کنیم.

حیدری اظهار داشت: شهر صالح آباد که از برکت وجود حرم امامزاده علی صالح(ع) برخوردار است و با توجه به منزلت این شهر به عنوان یک قطب زیارتی و سیاحتی در بین مردم استان ایلام، از اهمیت ویژه ای دارد و تنها کتابخانه عمومی آن موقعیت مکانی و شهری مناسبی ندارد بنابراین تلاش ما این است که آنرا به مرکز شهر و نزدیکترین مکان به مجموعه فرهنگی و زیارتی حرم منتقل کنیم.

وی همچنین با اشاره به فعالیتهای فرهنگی کتابخانه امام رضا(ع) شهر مهران، گفت: این کتابخانه در سالیان اخیر در بخش برنامه ها و مسابقات فرهنگی همواره جزو مراکز سرآمد کشور بوده است و هرسال برندگان کشوری بویژه در جشنواره های کتابخوانی رضوی داشته است و این موضوع اثبات می کند این شهر استعداد بالایی برای ایجاد یک الگویی مناسب برای توسعه فرهنگ کتابخوانی و مطالعه مفید دارد.

لازم به ذکر است در دیدار، مهدی تاجدینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهران و شهلا سرواندام، سرپرست اداره کتابخانه های این شهرستان، گزارشی از وضعیت فعالیتهای فرهنگی و کتابخوانی ارائه دادند.
 
 
بيشتر
 [PageVisit]